Idealny garnitur – 4 najważniejsze zasady dobierania garnituru

garnitur-jak-wybrac

garnitur-jak-wybracGarnitur to z pewnością jeden z ważniejszych strojów w męskiej szafie. Zanim zdecydujesz, jakiego koloru ma być Twój nowy garnitur, jaki ma mieć krój i dopasowanie, dowiedz się, z jakiego materiału go uszyć, jaki powinien być rodzaj splotu materiału i komu zlecić uszycie dla Ciebie garnitur. Poniżej kilka podstawowych porad, które ułatwią Ci dobranie idealnego dla siebie garnituru.

Wybierz materiał garnituru

Wełna, flanela, bawełna i len to materiały, z których najczęściej szyje się garnitury. Materiał na garnitur wybierz w zależności od klimatu, w jakim mieszkasz i tego, jak często chodzisz w garniturze. Jeśli rzadko zakładasz garnitur, najlepszym wyborem na całoroczny garnitur będzie ten uszyty z lekkiej wełny. Jeśli chodzisz w garniturze na co dzień, zrezygnuj z kupowania lub szycia garnituru z flaneli (w biurze będzie Ci w nim stanowczo za gorąco). Zimą nie ma nic cieplejszego, bardziej wygodnego i stylowego niż dobrze uszyty garnitur z flaneli, szczególnie w szarą pepitkę. Garnitur z bawełny jest wystarczająco ciepły na miesiące przejściowe i  dodatkowo łatwy w pielęgnacji. Garnitur z lnu zarezerwuj na miesiące letnie i regularnie oddawaj go do pralni i prasuj.

Sprawdź gramaturę i splot materiału

Gramatura określa jakość  wełny zastosowanej do uszycia garnituru. Jeśli na metce garnituru widzisz oznaczenie 300 g, oznacza to, że tyle waży 1m2 materiału. Ciężkich materiałów używa się przede wszystkim do szycia garniturów na zimniejsze pory roku. Nie oznacza to jednak, że nie szyje się z nich również garniturów letnich. Oprócz gramatury równie ważny jest splot, jakiego użyto do wykonania tkaniny. Splot otwarty charakteryzuje się lekkością i zwiewnością, natomiast splot zamknięty sprawia, że tkanina jest cięższa i cieplejsza. Jeśli weźmiesz materiał między palce, szybko zorientujesz się, czy wybrana tkanina Ci odpowiada.

Wybierz elementy dobrego garnituru

Guziki

Guziki, szwy i kieszenie tworzą podstawowe elementy stylowego garnituru. Sprawdź, czy guziki przy mankietach marynarki służą tylko jako ozdoba, czy można je też zapinać. Jeśli możesz je zapiąć, oznacza to, że garnitur jest dobrze uszyty. Guziki, które służą tylko jako ozdoba cechują garnitury tańsze, kupowane w sklepie, a nie szyte na zamówienie. Materiał, z którego wykonane są guziki również świadczy o jakości garnituru. Garnitury szyte na masową skalę mają najczęściej plastikowe guziki. W garniturze na miarę krawiec przyszyje guziki zrobione z kości lub rogów.

Szwy

Kolejny element dobrze uszytego garnituru to szwy. Sprawdź, czy szwy nie są klejone. Jeśli tak, zrezygnuj z kupowania takiego garnituru. Takie szwy bardzo szybko się rozejdą. Garnitur zszywany ręcznie nie we wszystkich miejscach będzie wyglądał perfekcyjnie. Ten zszywany maszynowo będzie wykończony idealnie i precyzyjnie. Tobie zależy na tym, żeby garnitur wyglądał jak najbardziej naturalnie i miał dobry szew, bez względu na to, czy jest zszywany ręcznie, czy maszynowo. Sprawdź kieszenie i szycie klap marynarki.

Garnitur szyty na miarę a garnitur ze sklepu

Garnitur szyty na miarę na pewno spełni wszystkie Twoje oczekiwania pod względem idealnego dopasowania. Jednak dobrze skrojony garnitur możesz znaleźć również w sklepie. Poszukaj różnych modeli i dopasuj ten, który najbardziej pasuje do Twojej sylwetki. A potem znajdź dobrego krawca i zleć drobne poprawki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *